Domowe kuracje na paradontozę
Paradontoza najbardziej powszechną chorobą przyzębia – dotyka około 60-70 procent dorosłych osób. Jej najczęstsze objawy to: krwawienia i powtarzające się zapalenia dziąseł oraz nieświeży oddech. Nieleczona może po pewnym czasie doprowadzić do rozchwiania, a nawet utraty zębów. Należy wiedzieć, że opisane poniżej kuracje w początkowym stadium paradontozy mogą być stosowane samodzielnie, znów później będą dobrym uzupełnieniem leczenia u stomatologa.
Olej kokosowy
Obecny w nim kwas laurynowy ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Olej możemy ssać przez kilka minut czasu (najlepiej rano na czczo) lub stosować jako główny składnik domowej pasty do mycia zębów. Trzeba wymieszać łyżkę naturalnego oleju kokosowego z taką samą ilości sody oczyszczonej i myć zęby dwa razy dziennie.
Propolis
Kit pszczeli (propolis) ogranicza tworzenie się płytki nazębnej i przyspiesza regenerację dziąseł. Trzeba 3 razy dziennie żuć kulkę suchego propolisu aż do rozpuszczenia się. Możemy też kupić nalewkę lub krople propolisowe i po rozcieńczeniu (5 kropli na 50 ml wody) płukać jamę ustną rano i wieczorem. Pamiętajmy o tym, że tej kuracji nie powinny przeprowadzać osoby uczulone na produkty pszczele.
Zioła
Rumianek, szałwia i macierzanka to rośliny lecznicze znane ze swych antybakteryjnych właściwości. Płukanki naparem z tych ziół odkażają błony śluzowe i zapobiegają krwawieniom z dziąseł. Wystarczy łyżkę suszu zalać około 100-150 ml wrzątku, zaparzać przez kilka minut czasu pod przykryciem i tym naparem płukać jamę ustną po każdym posiłku. Zioła działają przeciwzapalnie i odświeżają oddech.
Więcej porad z zakresu stomatologii można znaleźć na blogu dentystagliwice.pl.
Korzystałam z oleju kokosowego, bardzo przydatny!