Refundacja cewników urologicznych w 2020 – kompendium wiedzy

Od pierwszego stycznia 2020 roku weszły nowe zasady dotyczące refundacji na zaopatrzenie stomijne. Mowa tutaj przede wszystkim o pieluchomajtkach i cewnikach urologicznych. Zgodnie z najnowszą ustawą, zmienił się nie tylko druk wniosku na środki pomocnicze, ale również zasady potwierdzania samych wniosków.

Jakie są nowe zasady dotyczące realizacji wniosków na zaopatrzenie comiesięczne?

NFZ przygotował i wprowadził w życie nowy system informatyczny, dzięki któremu lekarz lub inna osoba uprawniona może wystawić oraz zweryfikować wniosek na zaopatrzenie w produkty, które objęte są refundacją. Po pozytywnej weryfikacji, pacjenci mogą udać się do wybranego punktu zaopatrzenia i zrealizować zlecenie. Zgodnie z nowymi zasadami od 2020 roku nie ma już potrzeby potwierdzania wniosków w oddziale Narodowego Funduszu zdrowia, dzięki czemu refundacja NFZ cewniki przebiega sprawniej.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że w dalszym ciągu obowiązuje papierowa wersja wniosku. Nowe zmiany dotyczą jedynie systemu weryfikacji, dlatego też nie wprowadza się jeszcze wniosków elektronicznych. Zgodnie z nowymi zasadami refundacja cewników urologicznych 2020 (zaopatrzenie comiesięczne) może być realizowana jednorazowo na maksymalnie sześć miesięcy. Warto wspomnieć także i o tym, że realizacja wniosków na zaopatrzenie comiesięczne w cewniki urologiczne refundacja NFZ może być realizowane bezpośrednio w sklepach internetowych. Przed dokonanie zakupu online należy jednak upewnić się, czy dany sklep internetowy ma podpisaną stosowną umowę z NFZ.

Refundacja cewników w Polsce

Urologia jest dziedziną medycyny, która rozwija się w bardzo szybkim tempie, dzięki czemu coraz więcej osób może godnie żyć. W Polsce refundacja dotyczy jedynie cewników jednorazowych niepowlekanych. Aby skorzystać bezpiecznie z tych cewników warto dodatkowo dokupić żel nawilżający, płyn odkażający oraz jednorazowe rękawiczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *