Cukrzyca – jak powstaje i czym grozi?
Cukrzyca, groźna choroba metaboliczna, dotyka coraz większej części populacji. Wynika ona z długotrwałego utrzymywania się podwyższonego cukru we krwi. Z tym zjawiskiem powinna poradzić sobie produkowana przez trzustkę insulina, jednak nie zawsze działa ona prawidłowo.
Jak powstaje cukrzyca?
Insulina to hormon wydzielany przez komórki B wysp Langerhansa w trzustce. Najbardziej intensywny proces wydzielania tego hormonu ma miejsce w porze porannej, maleje po południu, a w nocy znacznie spada. Hormon te ma bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Przede wszystkim reguluje poziom glukozy we krwi – obniża poziom cukru do prawidłowego poziomu. Insulina bierze udział też w procesie przetwarzania węglowodanów w tłuszcze oraz wzmaga syntezę białka, przyspieszając dostarczanie aminokwasów.
Diabetyk, czyli chory na cukrzycę, musi jak najszybciej podjąć leczenie. W cukrzycy typu I insulina w ogóle nie jest produkowana, konieczne jest jej podawanie. W cukrzycy typu II często wystarczy jedynie stosowanie prawidłowej diety i ruch fizyczny, stosuje się także doustne leki antycukrzycowe. Czasami jednak chory z czasem musi zacząć brać insulinę.
Insulinę podaje się poprzez wkłucia. Do tego celu używa się strzykawek, specjalnych piór insulinowych, tak zwanych penów, lub pomp insulinowych. Takimi pompami są na przykład zestawy infuzyjne medtronic.
Czym grozi cukrzyca?
Cukrzyca, jeżeli nie jest leczona, grozi licznymi, poważnymi powikłaniami. Ostre powikłania to kwasica ketonowa, kwasica mleczanowa, hipoglikemia, hiperglikemia czy zespół hiperglikemiczno-hiperosmolarny. Jeżeli są szybko leczone nie powodują trwałych uszkodzeń, ale nieleczone mogą doprowadzić do śpiączki i śmierci. Drugą grupą powikłań cukrzycy są powikłania przewlekłe, do których należy uszkodzenie wzroku, uszkodzenie nerwów, choroba nerek, choroba serca, udar mózgu czy stopa cukrzycowa.