Byty do nauki chodzenia – jakie będą najlepsze?

Rodzice małych dzieci często już gdy te zaczynają raczkować zastanawiają się, czy nie kupić im bucików. Lekarze jednak zalecają, by się z tym nie spieszyć. Dziecięca stópka to skomplikowany układ wielu kości, stawów i więzadeł, a kości są jeszcze bardzo miękkie, niczym chrząstki. Właśnie dlatego najważniejsze by tak maleńkim stópkom jak najdłużej zapewnić pełną swobodę. Dobór pierwszych butów jest kluczowy zarówno ze względu na prawidłowe kształtowanie się stopy, jak i całej postawy. Dlatego warto poświęcić temu dłużą chwilę.

Kiedy jest czas na pierwsze buty?

Zdecydowana większość lekarzy odradza zakup butów dziecku, które dopiero raczkuje. Dla rozwoju stopy na tym etapie bardzo ważna jest możliwość swobodnego wycinania zarówno paluszków, jaki i innych części stopy we wszystkie możliwe strony. Jednak gdzieś około pierwszych urodzin dzieci powoli zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki i właśnie dla nich przeznaczone są buty roczki. Buty do nauki chodzenia powinny być jednak stosowane z rozwagą, najlepiej tylko podczas spacerów i zabaw poza domem. A w domu lekarze raczej zalecają, by dzieci nadal biegały na boso lub w antypoślizgowych skarpetkach.

Kluczowe pytanie – jakie buty dla maluszka będą najlepsze?

Zakup pierwszych bucików jest bardzo istotny, a nie jest to zadanie łatwe. Najlepiej postawić na zakupy stacjonarne i uzbroić się w cierpliwość, bo dzieci nie zawsze chcą współpracować. Kupując buty trzeba sprawdzić, czy są one odpowiednio miękkie, najlepiej jeśli można je swobodnie wyginać we wszystkie strony. Jednak absolutnie koniecznie muszą się swobodnie zginąć w jednej trzeciej swojej długości. Do tego ważny jest materiał, z którego wykonano buciki, powinien pozwolić stopom swobodnie oddychać. To dlatego najlepsze będą buty ze skóry lub innych naturalnych materiałów. Buciki nie powinny też być zbyt małe, stopa dziecka szybko rośnie, a poza tym stopa dziecka powinna mieć dużo swobody, dlatego zaleca się by buty miały nawet 1 cm luzu w palcach. Nie warto też oszczędzać i kupować używanych butów, ponieważ dziecko może powielać wady poprzedniego właściciela butów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *