Jak dobrać siodełko rowerowe?

Siodełko rowerowe to jeden z najważniejszych elementów wpływających na wygodę użytkowania. Istotne jest to, aby było ono ergonomiczne, komfortowe oraz trwałe. Wiadomym jest, że jakość materiałów ma duże znaczenie. Jeśli będą one zbyt słabe, to produkt szybko ulegnie uszkodzeniu, a taki zakup kompletnie nie ma sensu. Zastanawiasz się, jak dobrać odpowiedni model? Sprawdź poniższe wskazówki.

Forma uprawianego sportu

Wiadomym jest, że inne oczekiwania wobec jednośladu mają amatorzy, a inni zawodowcy. Duże znaczenie ma forma uprawianego sportu, a dokładniej pozycja przyjęta podczas jazdy. Jeśli powierzchnia będzie wywoływała nacisk na niewłaściwe obszary, to pojawi się dyskomfort, a nawet ból.

Najlepszą opcja wydają się być siodełka rowerowe dedykowane konkretnym dyscyplinom. Nie musimy się zastanawiać, czy dany model będzie przystosowany do np. roweru holenderskiego lub MTB.

Model dopasowany do płci

Nie każdy wie, że siodełko do roweru powinno być dopasowane do płci. Pod względem anatomicznym kobiety oraz mężczyźni znacząco się od siebie różnią. W przypadku jazdy na rowerze największe znaczenie ma szerokość miednicy. U pań jest ona szersza, a więc wymaga stabilniejszego podparcia. W sprzedaży znajdziemy akcesoria dedykowane konkretnej płci. Być może jest to lepsza opcja, niż produkt unisex.

Siodełko rowerowe damskie jest zazwyczaj nieco szersze, dzięki czemu komfort jazdy znajduje się na wysokim poziomie. Faktem jest, że różnica między siodełkami męskimi oraz damskimi jest niewielka. Najczęściej jest to kwestia kilkunastu milimetrów.

Optymalna twardość

Mogłoby się wydawać, że miękkie siodełka rowerowe są najwygodniejsze. Nic bardziej mylnego! Dość często użytkownik zapada się w ich powierzchni, a układ kostny nie jest dostatecznie podparty. Często wystarczy jedynie kilkadziesiąt minut jazdy, aby odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Ponadto zwiększa się prawdopodobieństwo pojawienia się długotrwałego bólu kręgosłupa lub kości ogonowej. Można tego uniknąć!

Bardzo ważne jest również to, aby siodełko na rower nie było zbyt twarde. Wymusi ono nienaturalną pozycję podczas jazdy, co nie jest korzystne dla cyklisty. Z tego względu najbezpieczniej jest postawić na model renomowanego producenta, który posiada pozytywne opinie użytkowników. Lepiej nie podejmować pochopnej decyzji, ponieważ niska jakość produktu może zniechęcić do jazdy. Ci, którzy chcą zwiększyć poziom wygody powinni także zaopatrzyć się w inne akcesoria np. rękawiczki rowerowe, czy też okulary rowerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *