Jakie przyczyny ma nietrzymanie moczu? Wszystko zależy od jego rodzaju

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, w której wypływ moczu z cewki moczowej jest mimowolny. Z tym problemem boryka się więcej kobiet od mężczyzn. Jakie są najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu?

Główne rodzaje nietrzymania moczu

Wyróżnia się wielorakie przyczyny i rodzaje nietrzymania moczu, dlatego na pojawienie się dolegliwości przede wszystkim na wpływ jej rodzaj.

Najczęściej rozpoznaje się wysiłkowe nietrzymanie moczu, w którym nie ma parcia na pęcherz. Jak rozpoznać nietrzymanie moczu w tym wariancie? Jego wypływ pojawia się przy ciśnieniu w jamie brzusznej, na przykład podczas kaszlu, kichnięcia czy śmiania się. W zaawansowanej postaci tej dolegliwości nawet zwykłe wstawanie czy chodzenie może sprzyjać wypływowi moczu. Powodem są zbyt słabe mięśnie dna miednicy – Kegla, których zadaniem jest między innymi podtrzymywanie cewki moczowej.

Parcie na pęcherz moczowy pojawia się natomiast w dolegliwościach jak naglące nietrzymanie moczu, czyli pęcherz nadreaktywny, a także przy nietrzymaniu moczu z przepełnienia. Wtedy dochodzi do nieprawidłowej pracy pęcherza moczowego, co powoduje popuszczanie moczu. Również tym dolegliwościom mogą towarzyszyć inne jednostki chorobowe.

Co sprzyja nietrzymaniu moczu?

W wyższym stopniu problem z nietrzymanie moczu u dorosłych pojawia się w poniższych przypadkach:
– okres ciąży
– poród – siłami natury oraz przez cesarskie cięcie
– zakażenia układu moczowego
– operacja lub zabieg w okolicy intymnej
– nadwaga oraz otyłość
– często pojawiające się zaparcia
– silne parcie podczas wypróżniania się
– przepuklina dysków
– zawężenie kanałów kręgowych
– przerost gruczołu krokowego (prostaty) u mężczyzn
– neuropatie cukrzycowe
– choroba Parkinsona
– inne choroby neurologiczne

Żeby zapobiegać problemom z nietrzymaniem moczu, warto pamiętać o ćwiczeniu mięśni Kegla oraz o prawidłowej diecie i higienie.

Artykuł został napisany przez chlonne24.pl w którym można kupić pieluchomajtki refundacja NFZ. Firma oferuje produkty takie jak podpaski, pieluchy, produkty na nietrzymanie moczu, wkładki, produkty higieniczne i wiele innych. Wszystkie te produkty dostarczają bezpośrednio do Twojego domu lub biura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *