Czym wyróżnia się odzież ochronna i kiedy jest potrzebna?

W wielu miejscach pracy koniecznością staje się noszenie odzieży ochronnej, aby pracownicy byli odpowiednio zabezpieczeni przed szeregiem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Chodzi tutaj nie tylko o bezpieczeństwo, ale też o higienę pracy. Na przedsiębiorców narzucony jest obowiązek zapewnienia podwładnym należytej ochrony, stworzenia bezpiecznych warunków do wykonywania powierzonym im obowiązków pracowniczych.

Odzież ochronna – jak wybrać tą właściwą?

Zdaniem odzieży ochronnej jest należyte zabezpieczenie użytkownika przed wielorakimi czynnikami zewnętrznymi, stanowiącymi realne zagrodzenie dla jego zdrowia i nawet życia. Chodzi tutaj przykładowo o różnego typu substancje chemiczne czy biologiczne. W miejscu pracy mogą występować też zagrożenia mechaniczne. W przypadku odzieży ochronnej kategorii I można mówić o zabezpieczaniu przed minimalnym zagrożeniami – zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi, atmosferycznymi. W kategorii II można mówić o odzieży chroniącej przed przecięciem, silnymi substancjami chemicznymi, antyprzepięciowej. Mamy też trzecią kategorię, czyli specjalistyczną odzież ochronną, która zabezpiecza przed niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i biologicznymi oraz przed promieniowaniem jonizującym. Mówić można tutaj już o profesjonalnych kombinezonach, które stosuje się w wybranych zakładach pracy.

Przy wyborze odzieży ochronnej bardzo ważne jest to, aby mieć na uwadze parametry użytkowe oraz specyfikę środowiska pracy i rodzaj zagrożeń. Kolejną kwestią jest materiał i sposób wykonania odzieży. Do jej produkcji sięga się po różne tkaniny, ale prym wiedzie bawełna, poliester, elastan, akryl i poliamid. Do tego mamy też szereg różnych mieszanek tych materiałów. Zaletą bawełny jest jej naturalność, dobre przepuszczanie powietrza, lekkość, oddychalność. Odzież bawełniana nadaje się wyłącznie tam, gdzie jest sucho i ciepło. Nie sprawdza się przy zmiennych warunkach atmosferycznych, przy podniesionej wilgotności. Bardzo wytrzymała jest odzież z poliestru, do tego łatwa w pielęgnacji, odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Sprężystość i elastyczność nadaje odzieży elastan i akryl, dzięki czemu można liczyć na swobodę wykonywania ruchów.

Artykuł powstał we współpracy z http://dakoszwalnia.pl/

2 thoughts on “Czym wyróżnia się odzież ochronna i kiedy jest potrzebna?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *