Jak ogłosić upadłość konsumencką? Sprawdź procedurę!

Upadłość konsumencka dla wielu zadłużonych osób jest jedyną szansą na wyjście z piętrzących się długów. W jaki sposób odbywa się procedura upadłościowa w przypadku konsumentów?

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Procedura upadłości konsumenckiej w polskim prawie istnieje już od lat. Upadłość konsumencka 2022 po wielu zmianach pozwala na łatwiejsze oddłużenie częściowe, a nawet całkowite osób, które nie są w stanie samodzielnie uregulować swoich należności.

By skorzystać z tej procedury, konieczne jest spełnienie przewidzianych w przepisach wymogów. Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Osoba posiadająca status konsumenta – jest to osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Gdy zatem ma się firmę i chce się skorzystać z upadłości konsumenckiej, należy ją zamknąć.
Osoba niewypłacalna – oznacza to, że nie może ona regulować terminowych zobowiązań, na przykład rat, rachunków, czynszu. Przyjmuje się, że do ogłoszenia upadłości konsumenckiej niewypłacalność powinna trwać minimum 3 miesiące.

Jak ogłosić bankructwo jako konsument?

Upadłość konsumencka toczy się przed sądem. Jak ogłosić upadłość konsumencką? Konieczne jest przejście poniższych kroków:

1. Przygotowanie wniosku o upadłość konsumencką – należy wypełnić dokładnie wszystkie znajdujące się w nim rubryki, między innymi dotyczące majątku, długów, możliwości zarobkowych.
2. Opłacenie wniosku o upadłość konsumencką – cena to 30 złotych.
3. Przekazanie wniosku o upadłość konsumencką do sądu – obecnie procedura prowadzona jest online.

Następnie, gdy wniosek jest prawidłowy i wniesiono opłatę, sąd przystępuje do procedury i w jej ramach określa on zasady upadłości konsumenckiej dłużnika. Ustanawia się wtedy plan spłaty wierzycieli, a także syndyka, który zarządza majątkiem w celu uregulowania należności.

Czas spłaty może wynosić nawet kilka lat, ale w określonych przypadkach dłużnik może być całkowicie oddłużony.

Źródło: https://oddluzyc.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *