Jak stworzyć ciemną elewację domu? Nie tylko farbą!

Ciemne elewacje domów jednorodzinnych są obecnie bardzo popularne i na ich wykonanie decyduje się wiele osób. W jaki sposób można nadać elewacji ciemny kolor, na przykład grafitowy, czarny albo brązowy? Do wyboru są różne warianty materiałów.

Ciemna elewacja – tynk i farby

Najprostszym sposobem, aby stworzyć ciemną elewację domu, jest wykorzystanie tynków i farb. Można zakupić je w wielu barwach, dlatego można łatwo dopasować je do budynku i do swojego gustu.

Należy jednak pamiętać o tym, że taka elewacja narażona jest na popękanie pod wpływem promieniowania słońca i wysokiej temperatury. Jak uniknąć spękań na nagrzanej elewacji? Najlepiej zdecydować się na materiały dedykowane do wykonania ciemnych ścian, które zawierają dodatek substancji zwiększających ochronę przed niszczeniem.

Ciemne ściany domu – drewno albo jego imitacja

Drugim pomysłem na wykonanie elewacji domu w ciemnym kolorze jest drewno albo jego imitacja. Ciemna elewacja domu wykonana z tych materiałów ciekawie prezentuje się na budynkach w stylu skandynawskim, modern barn, czyli nowoczesnych stodołach, a także domach minimalistycznych, nowoczesnych z nutą rustykalną.

Do wykonania ciemnej elewacji najczęściej używane jest drewno drzew iglastych malowane na szary lub czarny kolor. Jego imitacja, na przykład z laminowanych płyt HPL, również prezentuje się bardzo efektownie.

Elewacja w ciemnym kolorze – kamień naturalny

Kamień naturalny na elewacji może nadać jej luksusowy wygląd. Okładzinami kamiennymi można obłożyć zarówno całą elewację, jak i jej fragmenty, przykładowo strefę wejściową do domu, jego parter albo cokół budynku.

W przypadku powierzchni domu jak elewacja antracyt jest najczęściej wybieranym kolorem, ale kamienie można też znaleźć w barwach jak czerń, ciemny brąz.

Kamień w ciemnych barwach ciekawie prezentuje się też z tynkami w kolorach białym, kremowym. Podpowiedzi do aranżacji elewacji domu uzyskasz w artykule, który został napisany we współpracy z elewacyjnie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *