Typy cukrzycy – rodzaje i objawy, które warto znać

Cukrzyca nie jest jedną jednostką chorobową. Termin ten odnosi się do wielu dolegliwości, które mogą mieć różne przyczyny, objawy cukrzycy, przebieg. Jakie są najczęściej diagnozowane rodzaje cukrzycy?

Cukrzyca typu 2

Najczęściej diagnozowanym typem cukrzycy jest ta oznaczona cyfrą 2. Cukrzyca typu 2 jest efektem nieprawidłowej diety i braku ruchu, a na jej powstanie w wyższym stopniu narażone są osoby z nadwagą i otyłością.

Na ogół cukrzyca typu 2 objawy daje u osób dorosłych, więc nazywana jest też cukrzycą wieku dorosłego. Nie jest to jednak regułą, ponieważ może ona również występować u dzieci, młodzieży.

O jej rozwoju świadczą głównie większe pragnienie, częstsze oddawanie moczu, przemęczenie, senność, infekcje układu płciowego i moczowego, powolne gojenie się ran.

Cukrzyca typu 1

Ten typ cukrzycy występuje u około 10% diabetyków. Ma ona charakter choroby autoimmunologicznej, w której organizm niszczy trzustkę, co prowadzi do niedoborów insuliny.

Z kolei w przypadku choroby jak cukrzyca typu 1 objawy widoczne są głównie u dzieci i młodzieży. Zdarza się, że choroba ta diagnozowana jest u osób starszych. Określana jest ona wtedy jako cukrzyca LADA, czyli wolno rozwijająca się cukrzyca z podłożem autoimmunologicznym.

Objawy tej cukrzycy są podobne do typu 2. Mogą też towarzyszyć jej nagły spadek wagi, zapach acetonu z ust, tworzenie się zajadów.

Inne typy cukrzycy

Poza cukrzycą typu 1 i 2 również diagnozowane są:
Cukrzyca typu 3 – cukrzyca wtórna, która powstaje pod wpływem innych chorób lub zażywanych leków.
Cukrzyca ciężarnych – występująca u kobiet w ciąży, u których wcześniej nie zdiagnozowano cukrzycy.
Cukrzyca alkoholowa – rozwijająca się na skutek przewlekłego zapalenia trzustki u osób nadużywających alkoholu.

W przypadku podwyższonego poziomu cukru może być też zdiagnozowany stan przedcukrzycowy, który nieleczony prowadzi do cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *