JavaScrpit a Java. Porównanie i istotne różnice.

JavaScript, jak sama nazwa wskazuje, jest skryptowym językiem programowania, rozszerzającym funkcjonalność stron WWW. Język ten umożliwia zagnieżdżanie w kodzie HTML krótkich „programów” potrafiących reagować na działania użytkownika w czasie rzeczywistym, w celu dostosowania treści prezentowanych na stronie. Historia JavaScript rozpoczęła się w 1995 roku, kiedy to firma Netscape dołączyła do swojej przeglądarki pierwszą wersję swojego języka skryptowego LiveScript, którego jednym z wielu zastosowań miała być walidacja danych. W późniejszym okresie w celach marketingowych nazwa ta została zmieniona na JavaScript, aby kojarzyła się z produktem firmy Sun JAVA, co nadal powoduje wiele nieporozumień i często jest powodem pomyłek. I choć w niektórych przypadkach języki tę mogą wyglądać podobnie, to łączy je tylko nazwa.

Jakie są natomiast różnice między Javą a JavaScript.

JavaScript to język interpretowany przez przeglądarkę na komputerze użytkownika, natomiast Java to język kompilowany interpretowany przez VJM na komputerze klienta lub serwerze.
Co się tyczy samego kodu programu w JavaScript kod programu może zostać wpisany w treść strony lub w osobnym pliku, do którego strona się odwołuje, w przypadku Javy kod programu niezależny jest od kodu html oraz zapisany w osobnych plikach. W JavaScript zmienne i ich typ nie muszą być deklarowane przed użyciem, w przeciwieństwie do

Javy, gdzie takie zmienny muszą być zadeklarowane.

JavaScript ze względu na bezpieczeństwo nie ma możliwości zapisu oraz odczytu plików na komputerze klienta. Aby zapobiec włamaniom na komputer klienta oraz instalacji wirusów może jedynie tworzyć pliki cookies. Java natomiast, jako szerzej stosowany język programowania, posiada możliwość zapisu oraz odczytu plików znajdujących się na komputerze, na którym jest uruchamiana. Jednak ze względów bezpieczeństwa możliwość ta została domyślnie zablokowana dla zastosowań zdalnych tego języka, takich jak APLETY – chyba, że użytkownik wyrazi zgodę na przetwarzanie danych przez aplet.

Artykuł został opracowany przez php-classified-ads.2max.io oferujący w skrypt ogłoszeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *