Pompa ciepła – obalamy mity
Pompy ciepła z roku na rok zyskują coraz większe grono użytkowników. Nowoczesne budownictwo, coraz bardziej energooszczędne wprowadza nowe technologie i innowacyjne rozwiązania w zakresie produkcji ciepła. To również coraz większa świadomość społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska sprawia, że chętniej sięgamy po nowinki, które z roku na rok stają się coraz bardziej zautomatyzowane. O pompach ciepła krąży wiele mitów. Oto kilka z nich…
Pompa ciepła to droga inwestycja
To tylko początkowa kalkulacja. Inwestycja szybko się zwraca. Samo rozwiązanie jest ekonomiczne, a programy rządowe co roku finansują również tego typu urządzenia. Rachunki za prąd przy pompie szybko zmaleją. Szczególnie, jeśli połączy się kilka innowacyjnych rozwiązań, jak np. pompa ciepła plus ogrzewanie podłogowe.
Niska temperatura zmniejsza efektywność pompy
Pompa ciepła powietrze/woda w przypadku znacznego spadku temperatury wspomaga się grzałką elektryczną. Jednak obecne rozwiązania i nowe technologie wykazały, iż pompa powietrze/woda działa nawet w temperaturze -20 stopni.
W przypadku pompy gruntowej, ciepło pochodzi z wód gruntowych, gdzie temperatura jest stała. Zatem problem spadku temperatury zupełnie nie dotyczy tego rodzaju urządzenia.
Pompa ciepła tylko do ogrzewania
Pompa ciepła nie tylko produkuje ciepło, ale posiada możliwość procesu odwrotnego. Może swobodnie chłodzić latem, zatem to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie podczas upałów.
Pompa ciepła tylko w nowym budowanym domu
Termomodernizacja budynków wyraźnie pokazuje, że pompa nie dotyczy tylko nowego budownictwa. W tym wypadku konieczny jest wybór odpowiedniego typu urządzenia i odpowiednich parametrów. Należy również wskazać, że efektywność pompy uzależniona jest od wielu czynników, które łącznie wpływają na energooszczędność domu. Stare budownictwo często nie spełnia odpowiednich wymogów energooszczędności, stąd zanim zdecydujemy się na montaż urządzenia, warto porozmawiać z fachowcem i zasięgnąć profesjonalnej opinii.
Urządzenia zajmują dużo miejsca
Pompa ciepła wielkością przypomina tradycyjny kocioł kondensacyjny, zatem niewielka kotłownia w obu przypadkach jest konieczna. Jednostki obecnie są niewielkie, ale z pewnością wkrótce zmniejszą jeszcze swoje rozmiary.
Artykuł powstał we współpracy z http://grupaeneco.pl/gruntowe-pompy-ciepla/ // grupaeneco.pl – Gruntowe pompy ciepła
Interesujący wpis!