Rak piersi i mastektomia. Co potem?
Nowotwory piersi w Polsce dotykają kilkunastu tysięcy kobiet każdego roku. Gdy choroba jest w zaawansowanym stadium, jedynym rozwiązaniem może być mastektomia.
Mastektomia – amputacja piersi
Zabieg mastektomii polega na amputacji piersi, czyli na jej całkowitym usunięciu. Procedura ta prowadzona jest wtedy, gdy rak piersi jest już w dalszym stadium, dlatego stosowanie innych metod leczenia nie przyniosłoby oczekiwanych skutków.
Zabieg mastektomii jest obciążający dla kobiety – dotyczy to nie tylko kwestii medycznych, lecz także psychologicznych. Skutki psychologiczne takiej procedury mogą objawiać się w kompleksach, ale nawet prowadzić do depresji.
Po zabiegu mastektomii konieczna jest odpowiednia rehabilitacja, a także stosowanie właściwych leków, by wrócić do normalności. Wsparciem może być także dopasowana proteza piersi, która nie tylko pełni funkcję estetyczną, lecz również pomaga w utrzymaniu właściwej postawy i zapobiega bólom pleców.
Proteza piersi – szeroki wybór nowoczesnych modeli
Dzisiaj protezy piersi to szeroka gama modeli dedykowanych zarówno dla młodszych, jak i starszych kobiet. Różne kształty, rozmiary oraz kolory pozwalają na idealne dopasowanie dla uzyskania naturalnego wyglądu i pełnej wygody.
Protezy produkowane są z wielu materiałów, w tym głównie z przyjemnego w dotyku silikonu naśladującego zachowanie naturalnych piersi. Zastosowanie specjalnych konstrukcji pozwala na zredukowanie wagi nowoczesnych protez, dzięki czemu korzystanie z nich jest tak komfortowe. Do wyboru są także specjalistyczne protezy, na przykład przeznaczone na lato, do pływania.
Do protezy piersi warto dobrać także odpowiedni biustonosz. Można nosić wtedy zarówno biustonosze bez fiszbin, jak również te z fiszbinami. Szeroka kolekcja modeli pozwala na dopasowanie bielizny idealnej na każdy dzień.